Над 2 млн. лв. коства на ВиК просрочването на изпълнението на проекта за водния цикъл на Смолян, заяви инж. Костадин Тотев, управител на дружеството. Според него последиците от недоброто управление на проекта за водния цикъл оказват влияние и върху предложеното увеличение на цената на ВиК услугите в Смолян. На предстоящото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране ще се разгледа предложение за поскъпване, което според инж. Тотев е средно около 20 стотинки без ДДС. Поисканото увеличение на цената е съгласно бизнес-плана на ВиК - Смолян, приет през 2022 г.
В язовир „Среченска бара“ в Стара планина, от който се захранват с вода Монтана, Враца и още двадесетина селища от Северозападна България, в момента има 10,1 милиона кубически метра вода при максимален обем от 15,5 милиона кубически метра, съобщи управителят на ВиК-Монтана Валери Иванов.
Нивото бавно спада и дъждовете от миналата седмица не повлияха значително на притока в язовира, който продължава да е по-малък от разхода. Очаква се в зимния период в планината да паднат валежи и нивото да се вдигне, но засега има продължително засушаване. Въвеждане на ограничителни мерки за водоподаването ще се коментира, ако нивото падне до осем милиона кубически метра, обявиха от ВиК-Монтана. От водното дружество припомниха, че от построяването на язовира преди около 40 години досега той се е пълнил през пролетта почти всяка година. Най-ниските му нива са били през 2000 го
С искане за оставки на полицейски служители и обективно разследване граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист. Множеството, въпреки ниските температури и силния вятър, протестира два часа пред сградата на Областната дирекция на МВР. Издигнали плакати с надписи „Справедливост за Момчил“, „Убийците на Момчил в затвора“, „Вельо, Иван, Росица – тръгнете си с добро“ протестиращите настояват за преразглеждане на причините, довели до смъртта на 24-годишния Момчил Георгиев от Попово.
„Днешните събития са доказателство, че ние не сме се отказали под никаква форма. Протестната готовност, протестната активност не е отпаднала, не е отменена“, каза пред репортер журналистът на свободна практика Симон Милков, който е близък на семейство на загиналия млад мъж. Милков каза, че изчакват резултатите от експер
Над 120 000 къса контрабандни цигари (6070 кутии), скрити в кухини на дивани в камион, откриха митническите служители на Граничния контролно-пропускателен пункт "Лесово", съобщиха от Агенция "Митници".
Товарната композиция е пристигнала от Турция на пункта на 18 ноември. Шофьорът, турски гражданин, декларирал, че превозва мебели за Франция през България. Котрабандните цигари са открити в кухини в облегалките на диваните след сканиране със специализирана рентгенова апаратура и последвала физическа проверка.
Тютюневите изделия са иззети и на водача на товарния автомобил е съставен акт за административно нарушение.
В периода януари - октомври тази година спряната контрабанда на цигари на ГКПП "Лесово" е с над 200 000 къса повече от задържаните цигари през цялата предходна 2023 г., обявиха преди дни от Агенция "Митници".
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово вече може да се ползва без ограничение, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) на сайта си днес.
След проведен лабораторен контрол на 20 ноември на проби вода, взети от пунктове, разположени в трите населени места, се установява, че стойностите на „мътността“ са без значими колебания спрямо обичайното за показателя. Не се констатирани отклонения от здравните норми по изследваните физикохимични и микробиологични показатели. В пунктовете, от които е взета водата, е установено наличие на остатъчен хлор, съответстващо на нормативните изисквания, обясниха от здравната инспекция.
Водата в шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово все още е с повишена мътност и не се препоръчва за пиене и готвене, съобщ
Цялостен план за ремонтиране на предблокови и междублокови пространства, и увеличение на местата за паркиране с 20 %, ще изработи през следващата година Община Враца, съобщи на заседание на Общинския съвет кметът Калин Каменов в отговор на въпроси на общински съветници. По думите му по този начин се цели и намаляване на паркирането по централни булеварди и освобождаване на пространство за създаването на няколко километра велоалеи.
Каменов обясни, че планирането ще обхване целия град, като първият квартал, който ще има обновени пространства и улици, ще е ж.к. „Младост“. След това ще се върви поетапно към централна градска част, кв. „Металург“, при Стария пазар, в ж.к. „Дъбника“, „Сениче“ и т.н..
„Ще направим всичко възможно да изработим повече от средствата, които имаме отпуснати за 2024 г. Знаете, че
Проектът за водния цикъл е просрочен като изпълнение с около шест-седем месеца. За сметка на ВиК се плаща удължаването на срока, посочи инж. Тотев. По думите му проектът е трябвало да приключи на 31 декември 2023 г., ако е имало стриктно и качествено управление. Той продължи до юни 2024 г., като от януари до приключването е за сметка на ВиК – над 2 млн. лв., уточни управителят на водоснабдителното дружество.
Относно предложението за увеличение на цената на ВиК услугите, инж. Тотев обясни, че е включен инфлационният индекс, както и покачване заради пречиствателните станции. Управителят каза още, че предприятието е стабилизирано. Инж. Тотев бе назначен за управител през август.
Навън застудя и е време да се погрижим за дивите птици в града, като им предоставим подходяща храна. Подхранването трябва да става от ноември до март и е важно семената да са сурови, неосолени и необработени. Това съветват от Зоологическата градина в София в пост във Фейсбук.
Помощта за птиците през зимата може да се окаже спасителна, защото през това време на годината няма насекоми, семената на дърветата са опадали, а телата на пернатите животни се нуждаят от допълнително енергия, за да се поддържат топли, обясняват от столичния зоопарк. Една от възможностите да се помогне е чрез поставянето на хранилки, които да се пълнят редовно.
Често са нужни една-две седмици, докато птиците се престрашат да кацнат на вашата тераса или дворче, напомнят от зоопарка. Хранилките трябва да са недостъпно за хищници място, като е добре да се поставят стикери на стъклата, за да предо
За последните 10 години, в района на Източните Родопи, обхващащ части от областите Кърджали и Хасково, в дивата природа са върнати над 1000 благородни елена и елени лопатари, създадено е стадо от почти 20 зубри, които през последните години успешно се размножават. Това отчете по повод 10 години от дейността на Фондация „По-диви Родопи“ ръководителят на екипа на фондацията Андриана Трифонова.
Тя допълни, че освен трите животински вида, е възстановена популацията на черни лешояди, които са добавка към обитаващите определени места в региона белоглави и египетски лешояди. По думите , наблюденията на черния лешояд сочат, че има потенциал за първата устойчива двойка.
Трифонова припомни и за възстановяването на дивия кон (тарпан), който е бил масово разпространен някога в Европа и допълни, че от внесени и разселени трийсетина броя, те вече са около 100.
Като част от политиката за опазване на околната среда Община Хасково организира кампанията по разделно събиране на опасни отпадъци от бита по сключен договор с лицензиран оператор. На пространството до спортен комплекс „Спартак“ в рамките на четири часа днес домакинствата имат възможност да предадат на представител на „ЕкоСейф“ безвъзмездно отпадъци, генерирани в бита, като лакове и бояджийски материали, препарати и химикали, киселини, основи, реактиви, фармацевтични продукти и луминесцентни лампи.
В началото на акцията най-много хора се възползваха от възможността да предадат излезли от употреба луминисцентни тела.
От една страна, полезността на днешната акция е, че има възможност опасните отпадъци да не попаднат в контейнерите за битова смет, защото третирането им е несъвместимо, а от друга, че гражданите могат да предадат тези отпадъци без да з
Ще се водят разговори за по-големи квоти ваксини срещу грип за свободния пазар, коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.
"Относно количествата на свободния пазар с притежателите на разрешение ще се водят разговори. При този интерес, който определено има в страната, и при това ваксинално покритие, което постигаме, ще искаме да имат предвид за свободен пазар да се осигурят по-големи квоти", каза Кондева в отговор на въпрос дали е започнало договарянето на ваксини за грип от следващата година. Министърът коментира темата в столичната болница „Света Екатерина“, където по-рано днес бяха открити четири нови операционни зали.
Министерството на здравеопазването (МЗ) има основния ангажимент по отношение на националната програма за ваксиниране срещу грип за лица на и над 65 г. В момента сме на над 27% покритие, по програ
Мъж на 18 години и момче на 15 години са в болнично заведение с опасност за живота след катастрофа на пътя Стара Загора - Раднево в близост до село Могила. Това съобщават от Областната дирекция (ОД) на МВР. В болница са още двама мъже.
Инцидентът е настъпил на 23 ноември. По първоначална информация той е между лек автомобил "Рено", управляван от 36-годишен мъж, и лек автомобил "БМВ", управляван от 23-годишен мъж. В единия автомобил са пътували двама мъже на 21 и 18 години, а в другия - 20-годишен мъж и 15-годишно момче. Пострадали са 36-годишният водач и 21-годишният пътник, пътувал в неговата кола, те са настанени в болница, без опасност за живота, а 18-годишният пътник от същата кола е с опасност за живота. Пътувалите в другата кола пътници също са пострадали, като 20-годишният мъж е бил обслужен амбулаторно и освободен, а 15-годишното момче е настанено в болница с опас